T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Yakacık Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

17/05/2019

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü


hipertansiyongunu.png

Hipertansiyon (Tansiyon Yüksekliği)

Hastalığın /Durumun/ Oluşumun ;

Tanımı: Hastanın kan basıncının  140\90 ve üzeri ölçülmesidir. Kan basıncının yükselmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Kan böbrek böbrek hastalıkları ve felç durumuna açabilir.

Şikayetleri: Hastada sıklıkla baş ağrısı şikayetleri ne yol açar. Ayrıca nefes darlığı, çarpıntı ve göğüs ağrısın da yol açabilir. Hiçbir  şikayet olmadan rastlantısal  görülebilir.           

Bulguları: Bu şikayetleri olan hastada tansiyon  ölçümlerin de kan basıncının 140\90 ve üzerinde seyretmesi sonucu tanı konulur. Muayenede kan basıncı yüksek olabilir.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Hastanın dinlenmiş rahat durumda en az 2 kez tansiyonu ölçülerek ortalama tansiyon değeri alınır. Bu ölçmeler 4-7 gün sabah akşam takip edilerek karar verilir. Acil durumlarda tansiyon holter ile takibi yapılır. Ortalama tansiyon  >140-90 ise hipertansiyon tanısı konur.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Hastanın yaşına ve altta yatan hastalığına bağlı olarak ilaç tedavisi başlanır. Hastalarda mutlaka toz kısıtlaması yapılmalıdır. Diyet ve kilo kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Hastada sık sık tansiyon takibi yapılmalıdır. Belirli aralıklarla kan tahlili yapılması gerekmektedir. Şikâyetleri olur ve tansiyon değişikliği olursa polikinlik kontrol yapılmalıdır. Hedef organ hasarı (kalp böbrek beyin) araştırılmalıdır. Bulaşıcı değildir.80-85 kendiliğinden oluşur ve nedeni sentonomoz