T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Yakacık Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

HisteroskopiHisteroskopi nedir?   

   Histereskopi genel anestezi adı altında yapılan bir ameliyathane işlemidir. Rahim içini ve tüplerin rahime açılan kısmının optik kamera eşliğinde incelenmesidir. Tanısal ve hatta cerrahi işlemlerin gerçekleştirilmesine yarayan bir işlemdir. 

Histeroskopi nasıl yapılır?

   Histeroskopi İşlemi vajinal yoldan rahim ağzı kanalından özel aletlerle rahime girilerek yapılır. Histeroskopide görüntüler bir monitörde izlenir.  Rahim içerisine sokulan kamera veya mercek sisteminden oluşan boru şeklindeki alete histeroskop denir. Histeroskopi muayene ortamında lokal anestezi ile veya ameliyathane ortamında genel anestezi veya spinal anestezi ile uygulanabilir. 

Histeroskopi sonrası nelere dikkat edilmeli?

   Histeroskopi sonrası; aşırı vajinal kanama, şiddetli karın ağrısı, ateş, kötü kokulu ve fazla vajinal akıntı olduğunda doktora başvurulmalıdır. Histeroskopiyi takip eden birkaç günde bir miktar vajinal akıntı ve kramplar hissedilmesi normaldir. Bunun için basit ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.Cinsel ilişkiden birkaç gün kaçınılmalıdır ya da en uzun bir sonraki adete kadar ara verilmelidir.